Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Yıkanma

Köpeğinizi yıkama sıklığınız ne olmalı?

Köpeğinizin ne sıklıkla yıkanması lazım sorusu, “köpeğinizi ne kadar sıklıkla yıkamak istiyorsunuz?” ile cevaplanabilir. Eğer yıkanmasını gerektirecek bir cilt problemi yoksa yıkamanız şart değildir. Tabi yıkandıklarında yanlarında durmak daha kolay olabiliyor.

Köpekler kedilerin aksine kirlenip, kokarak yıkanmaya ihtiyaç duyabiliyorlar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı köpeklerde diğerlerinden daha hızlı kokabiliyorlar. Ama bazı köpeklerde aylarca yıkanmasa bile banyoya ihtiyaç duymuyorlar.

Köpeğinizin yıkanma ihtiyacına göre haftada bir veya ayda bir kez köpeklere özel şampuanlarla yıkayabilirsiniz. Köpek şampuanlarına alternatif olarak bebek şampuanı da kullanabilirsiniz. Eğer köpeğinizi bundan daha sık yıkamak isterseniz cildinin kuruluğunu önlemek için sabunsuz, nemlendiricili bir şampuan tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Peki köpeğinizi nasıl yıkarsınız?

Köpekleri yıkamak, izlediğimiz filmlerde sabun köpükleri içinde çok keyifli ve sevimli bir işmiş gibi görünüyor olabilir fakat gerçek hayatta bu böyle olmayabiliyor.

Köpekler kirli olmaya aldırmadıklarından banyo yapmak için özel bir hevesleri olmaz. Bu alışkanlığı ona siz vermelisiniz. Banyo yapmayı ona ne kadar sevdirirseniz işiniz o kadar kolaylaşır. Bu alışkanlıkta diğerleri gibi en kolay henüz yavru bir köpekken kazandırılabilir.

Banyoyu sevdirmek

Köpeğinizi bir anda suyla yüzleştirmek yerine onu önce yıkayacağınız yere alıştırmanız gerek. Bunu banyoda-küvette oyuncakları ile oynatarak, banyoya gittiğinizde ona ödüller vererek yapabilirsiniz. Örneğin, eğer onu küvette yıkayacaksanız, banyo yaptırmayacak olsanız bile onu küvete çağırın ve her geldiğinde bir ödül verin. Sonunda ödülsüz de gelene kadar bu sürece devam edebilirsiniz.

O oyuncakları veya sizinle ilgilenirken yavaş yavaş ılık su (sıcak değil) ile ayaklardan ıslatmaya başlayabilirsiniz.

Yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Köpeğinizi yıkarken en dikkat etmeniz gereken şey kulaklarıdır. Kulaklarına su kaçırmamak için özen göstermelisiniz çünkü bu ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Köpeğinizin üzerine gelen suyu kontrol edebilmelisiniz. Bunu bir kova veya duş başlığıyla yapabilirsiniz.

Kulaklarına su girmesinden kaçınmanın en iyi yolu, boynundan aşağısını yıkamak olacaktır. Önce boynundan aşağısını güzelce ıslatıp, sonra ona uygun seçtiğiniz şampuanla yıkabilirsiniz. Yüzünü temizlemek içinse nemli bir bezi kullanmak yeterli olacaktır.

Eğer kulaklara su girecek olursa pamuk toplarını yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Banyo sonrası

Kendinizi kaçınılmaza hazırlayın. Tüm o ıslaklığı, suyu üzerinden atmak için silkinecek! Eğer hızlı davranırsanız o silkinmeden önce, tercihen, iyi emiciliğe sahip bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Fakat bu kuruluk özellikle kış ayları için yeterli olmayabilir.

Eğer kurutma makinesi kullanacaksanız, bilmelisiniz ki köpeklerden bir çoğu, kediler ve bebekler gibi yüksek sesli makinelerden korkuyorlar. Kurutma makinesini kullanmadan önce ve kullanırken onu sakinleştirmeli, bu sese ve makineye alışmasını sağlamalısınız. Ayrıca makinenizi kullanırken yüksek ısı ile cildini yakmamaya özen göstermelisiniz.

Eğer tüm zorlukları aşabilirseniz, köpeğinizi yıkamak gerçekten çok keyifli bir hale gelebilir ve aranızdaki ilişkiyi de güçlendirir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir