Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Uyuz

Köpeklerde en yaygın olarak görülen deri hastalıklarından biri uyuzdur. Uyuz hastalığına daha çok sokak köpeklerinde, sağlıklı beslenme ve hijyen kurallarından mahrum yaşamak durumunda kalan köpeklerde rastlanmaktadır.

Parazitlerden kaynaklanan bir hastalık olan uyuz, derinin epidermis tabakası ve kıl föliküllerine yerleşen ve ancak mikroskopla görülebilen canlılar tarafından meydana getirilmektedir. Uyuza sebep olan etkenlerin pek çoğu aslında sağlıklı köpeklerin de derilerinde bulunabilmekte ve genelde bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Köpeğe zarar vermeyen bu etkenler, çoğu kez yeni doğmuş yavru köpeklere, annelerinden geçebilmektedir. Burada önemli olan husus; köpeğin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğudur. Zira köpeklerin pek çoğunun derisinde bulunan bu etkenler, bağışıklık sistemi zayıf olan köpekler için ölümcül, güçlü olanlar içinse zararsız olabilmektedir. İşte tam da bu bağlamda; yeterli beslenemeyen, bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş, yavru ya da genç köpekler, uyuzun etkileri konusunda dezavantajlıdırlar. Ayrıca çok sık ve derinin doğal dengesini bozacak şekilde yıkanan köpeklerin de uyuz konusunda risk altında olduğunu söylemek mümkündür. Tüm bunlara ek olarak köpeklerde uyuza sebep olan parazitlerin çok çeşitli olduklarının ve bu parazit türlerine göre etki alanlarının ve güçlerinin de farklılık gösterebilir. Köpek sahiplerinin hem uyuza sebep olan parazit türleri, hem de bunlardan, kaçınma, sakınma korunma yolları konusunda bilgi ve bilinç sahibi olmaları önem taşımaktadır.

Köpeklerde uyuzun bulaşma şekli ve yolları

Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hususta ilk olarak uyuz köpekle aynı ortamda bulunan ve direkt olarak temas eden köpekler, risk taşımaktadırlar. Bununla birlikte uyuz hastalığına yakalanmış olan köpekle aynı su veya yemek kabını, tasmayı kullanan, aynı ağaca, çimlere temas eden tüm köpekler için uyuz bulaşma ihtimali yüksektir. Yavruluk döneminde olan ya da bağışıklık sistemi güçsüz olan köpeklerin riski daha yüksek olsa da, uyuz bir köpekle aynı havayı soluyan, ortamda bulunan genç, sağlıklı ya da yaşlı köpeklere de aynı hastalığın bulaşması söz konusudur. Burada temel etken köpeğin, bağışıklık sisteminin bu parazitlerle savaşabilme gücüdür.

Köpeklerde uyuz belirtileri

Köpeklerde uyuzdan şüphe edilebilmesindeki en temel belirtiler tüy dökülmesi, deride kızarıklık ve kimi zaman da kaşıntıdır. Ancak kaşıntı her uyuz türünde karşılaşılan bir işaret olmadığı için, köpekte kaşıntı olmamasına rağmen, deride kızarıklık ve tüy dökülmesi varsa, vakit kaybetmeden veterinere başvurulması gerekir. Bununla birlikte köpeğin derisinde normal dışı bir kabuklanma, kepeklenme, yara, pis bir koku ve deri renginin matlaşması gibi anomaliler gözleniyorsa uyuzdan şüphe edilebilir. Tüm bunlara ek olarak uyuzdan şüphelenilen köpeğin kulağına, kulak çevresine hafifçe dokunulması, kaşır gibi yapılması bununla ilgili basit bir test olarak yapılabilir. Tek başına uyuz göstergesi olmasa da böyle bir durumda köpeğin arka ayaklarından biriyle temas edilen kulağını kaşıması, kaşımaya çalışması uyuza işaret olabilmektedir.

Uyuz olan köpeklerde tüy dökülmesi

Köpekler uyuza yakalandıklarında derinin üzerindeki tüylerin öbek öbek, lokal olarak döküldükleri görülmektedir. Öyle ki bu dökülmelerin olduğu alanlarda köpeğin önceden tüyler dolayısıyla görülemeyen derisi artık net olarak görülebilir. Bu tüy dökülmesi genellikle ilk olarak baş bölgesinde, kulak çevresinde, yüzünde, boynunda, sonraları bacaklarda, karın ve sırt bölgelerinde gözlenir. Ancak sıklıkla ve ilk önceleri baş bölgesindeki tüylerin lokal olarak döküldüğünü belirtmekte fayda vardır.

Köpeklerde uyuz nasıl teşhis edilir?

Köpeğinde uyuzdan şüphe eden kişi veterinere başvurduğunda, öncelikle tüyleri dökülen bölgeden doku örnekleri kazıma yoluyla alınır. Bu örneklerin incelenmesi sonucunda uyuza sebep olan parazitlerin gözlenmesiyle uyuz teşhis edilmiş olur.

Köpekler uyuzdan nasıl korunabilir?

Uyuz hastalığına yakalanma ve bulaşan parazitlerle savaşma konusunda en önemli olan korunma yöntemi; tabi ki de köpeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Zira bağışıklık sistemi güçlü olan köpekler, bu parazitlerle karşılaşsalar, bunlara temas etseler bile, hasar almadan ya da az hasarla kurtulabilmekteler. Bunun yanında köpeğin derisinin ve tüylerinin bakımına ekstra özen gösteriliyor olması gerekir. Bu bağlamda köpeğin tüylerinin her gün ya da günaşırı düzenli olarak tımarlanması, sık sık yıkanmaması, yıkanırken derinin doğal yapısına zarar verebilecek kimyasallardan kaçınılması da çok önemlidir. Çünkü çok sık yıkanan köpekler deri hastalıklarına karşı çok dirençsiz olurlar. Ayrıca köpeğin kullandığı kapların, eşyaların temizliğine özen göstererek, hijyen kuralları uygun davranarak ve özellikle de diğer köpeklerle ortak eşyalar kullanımını kısıtlayarak köpekler uyuzdan korunabilir.

Köpeklerde uyuz nasıl tedavi edilir?

Köpeklerde uyuz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak burada parazitlerin bulaşma ve yayılma durumları, köpeğin bağışıklık sisteminin gücü ve köpek sahibinin tedaviye harcayacağı emek ve özveri çok önemlidir. Bununla birlikte eğer parazitler ayaklara yayılmış ve bakteriyel enfeksiyonlara da yol açmışsa, tedavi çok zor olacaktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi uyuzda da hastalığın erken dönemde teşhis edilememiş olması, tüm vücuda yayılması ve özellikle de köpeğin bir yaşından küçük olması, tedaviden başarılı sonuçlar alınabilme ihtimalini düşürmektedir. Fakat köpeğin bağışıklık sisteminin güçlü olduğu, hastalığın yayılmadığı, köpeğin genç yaşta olduğu, fiziksel olarak zinde ve güçlü olduğu vakalarda, kısa bir tedavi ile hastalığın geçtiği gözlenebilmektedir.

Köpeklerde uyuz tedavisi nasıl yapılır?

Köpeklerde uyuz tedavisinde en bilindik yöntemler; ilaçlı banyo, püskürtme, enjeksiyon olarak sıralanabilir. Uyuzun köpeği etkileme derecesi, köpeğin bağışıklık sisteminin gücüyle orantılı olduğundan, bu evrede öncelikle köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek gıda takviyeleri yapılır. Ayrıca bakteri kaynaklı bir deri iltihabı, enfeksiyonlar da varsa bunları yok etmeye yönelik de uygulamalar yapılır. Uyuza sebep olan pek çok farklı parazit bulunabildiğinden, tedavide de hangi parazitin bu rahatsızlığa yol açtığı belirlenir bu bağlamda bir yol izlenir. Tamamen farklı olmasa da parazitin çeşidine göre tedavi adımları değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin demodeks etkenine bağlı bir uyuz vakasında eğer etki lokal bazda ise bu alanlar medikal ürünlerle yıkanır. Bununla birlikte köpeğe ağızdan kullanılan ilaçlar da verilebilir, enjeksiyonlar yapılabilir. Sarkoptes tabanlı uyuz vakaları tedavi edilirken kullanılacak ilaçlar köpeğin cinsine göre belirlenmektedir. Burada hem köpeğe ilaç verme hem de deri üzerine solüsyonlar ve antibakteriyel şampuanlar kullanılır. Bu parazitten kaynaklanan uyuzlarda tedavi sürecinin genellikle 1 ay civarında sürdüğü de bilinmektedir. Son olarak cheyletiella etkili uyuz vakalarında ise solüsyon ve şampuanlarla genellikle köpek haftada bir kez banyo yaptırılır. Bu tedavi süreci ise yaklaşık 2 ay sürmektedir. Ayrıca bu banyoya ek olarak hasarlı deriye tedavi edici içerikli maddeler de sürülür. Enjeksiyonlarla da tedavi kuvvetlendirilir. Tüm bunlara ek olarak; köpeğin bulunduğu ortamın ve kullandığı tüm eşyaların, özel maddelerle yıkanıp temizlenmesi, tedavi sürecinin hızlanmasında ya da daha başarılı geçmesinde önem taşımaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir