Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Bu yazımızda, köpeklerde en çok karşılaşılan sorun olan tuvalet eğitimi konusunu ele alacağız. Her şeyden önce köpekler hakkında bilmeniz gereken en önemli kural, köpeğinizle aynı dili konuşmanız gerektiğidir. Onları insan gibi, yani sizin gibi düşünen canlılar olarak görmemelisiniz. Bunun yerine siz onlar gibi düşünmeye başlamalısınız. Olaylara onlar gibi yaklaşmalısınız. Köpeğinizin sizden ne istediğini, size ne anlatmaya çalıştığını kavramalı ve onun anlayacağı tepkiler-komutlar vermelisiniz.

Köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar?

Daha bir kaç aylıkken evlat edinilmiş bir köpeği köpek eğitim merkezlerine yollayamazsınız. Çünkü yavru köpeğinizin bağışıklığı oluşmamış, aşıları tamamlanmamış ve hastalıklara çok açık haldedir. Bu yüzden tuvalet eğitimi evde başlanılması gereken bir süreçtir. Anne yanında ve diğer yavrularla beraber olan köpek yavruları tuvaletini istediği yere yapma eğilimindedir. Bu sebepten, bu eğilimi değiştirmek için tuvalet eğitimini mümkün olan en kısa sürede halletmeniz gerekir. Bunu yaparken insanların düştüğü en büyük yanılgı; yavru köpeklerin bir kaç defa gösterdikten sonra, tuvaletini yapacakları yeri anlayacaklarını düşünmeleridir. Fakat bu yanlıştır. Tuvalet eğitiminin zaman alacağını ve bunun bir süreç olduğunun anlaşılması gerekir.

Köpekler hayatlarını belli bir düzen ve rutine bağlı şekilde geçirirler. Köpeklerin bu düzen ve rutin alışkanlıklarını kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirmemiz doğru olacaktır. Köpeklerin bu rutinleri genelde yemeklerden sonra, uykudan uyandıktan veya oyunlarından sonradır. Bunun için köpek sahipleri bu rutin ve düzen doğrultusunda evde gazete üzeri, park, sokak, bahçeniz kısacası tuvaletini nerede yapmasını istiyorsanız orası olacak şekilde, bu alışkanlığı ona kazandırmaya başlamalaşınız. Bunun içinde köpeğimizi takip ederek tuvalet yapma alışkanlığının hangi rutinden sonra olduğunu öğrenip, ona göre bir tuvalet programı yapmalıyız. Köpeklerimizi tuvalet ihtiyaçları için özellikle yemeklerden sonra, uykudan uyandıktan veya oyunlarından sonra yapmasını istediğimiz yere yönlendirmeliyiz, eğitim daha olumlu sonuç verir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer derseniz, bu bir süreçtir. Bu süreç her köpekte farklı şekilde işleyebilir. Bazı köpeklerde bu uzun sürebilir. Bunun sebeplerinden biri, annesinden ayrılan yavruların, kafes gibi küçük ve kısıtlı ortamlarda barındırılmalarıdır. Yavrucak bulunduğu yere kaka ve çişini yapmak zorunda kalır. Tabi küçük olduğu için, bu yanlış ona normal bir hayat gibi sunulunca, yanlış yönlenir ve tuvalet eğitimi zorlaşır. Yine kendi tuvalet eğitimi olmayan anne köpeklerin yavruları da tuvalet eğitimini geç öğrenebilir. Bunların dışında köpeklerin tuvalet ihtiyacını dışarıda gidermesi önerilir. Yavruyken evde gazeteye alıştırılan köpeklerin daha sonra dışarıda tuvaletini yapmadığı, eve gitmeyi beklediği görülmektedir. Yavru köpeklerin mesane kapasitesi de az olduğundan sık sık tuvalet yapma ihtiyacı duyarlar. Buna yönelikte yavru köpekler günde 2 defa yerine sık sık tuvalet yapacakları alana yönlendirilmeli ya da götürülmelidir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman verilir?

Bu yüzden “Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman verilir?” sorusunu soranlara cevaben yavru köpekler anneden ayrıldıktan sonra doğrudan başlayabilirler diyebiliriz. Yani eve gelir gelmez başlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir