Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Pire Tedavisi

Köpeklerde pire belirtileri.

Küçük dostlarımızın başına bela olan kendisi küçük ama sorunu büyük bir derttir pire. Köpeklerin yaşam kalitesini düşürür ve onlara hayatı zehir ederler. Köpeklerin derilerinde yaşayan bu parazitler onların kanını emerek beslenir. Tedavi edilmediği sürece köpeklerimiz kaşınan yerlerini ısırarak ve yalayarak bu parazitlerin vücuda daha çok yayılmasını sağlarlar ve pireler yavaş yavaş ara konakçılar haline gelebilir.

Bu pireler bazı zamanlarda insanlara da sıçrayabilirler. Bir kaç ay boyunca beslenmeden hayatta kalabildikleri için de uzun süre yaşayabilirler. Hayatımızı tamamen ele geçirmeden önce, pire bulaşmış olan bir köpeğin hangi belirtileri vereceğini ve pire sorununa nasıl müdahale edeceğimizi bilmemiz şarttır.

Köpeklerde pire neden olur?

Sevimli dostlarımıza, açık alanlarda ve parklarda, hem bulundukları alandan hem de diğer kedi köpek gibi hayvanlardan kolayca pire bulaşabilir. Hızlı sıçrama ve yayılma özelliğine sahip olan bu parazitlerin istilası çok kısa sürmektedir.

Yaz aylarında ve sıcaklarda daha çok görülen köpeklerde pire belirtileri nelerdir?

Köpekler boyutlarına ve karakterlerine bağlı olarak farklı tepkiler verebilir. Bazı köpeklerin çok hafif tepki verdiği görülürken boyut olarak küçük cins köpekler ve yavru köpekler daha büyük tepkiler verebilir. Yaşanan kan kaybı sonrası bu küçük köpekler hasta olmaya ve ağır belirtiler göstermeye daha meyillidir. Aşırı ve şiddetli kaşıntıyla beraber yere sürtünmelerle oluşan deri tahrişleri ve sürekli rahatsızlık gösteren hareketler en net belirtilerdir. Sorunun ne kadar süre yaşandığına bağlı olarak hafif rahatsızlıklardan büyük anemi hastalıklarına kadar değişik problemler baş gösterebilir. Kuyruk, göbek, baş, kol çukuru ve boyun bölgelerinde yaralar ile aşırı kaşıntı durumu ana belirtilerdendir.

Ayrıca;

Köpeğin kaşıntı olan bölgeleri yalaması ve ısırması.

Köpeğin derisinde görülen, genellikle kırmızı renkte veya kanlı yaralar.

Bazı bölgelerde oluşan tüy dökülmeleri.

Köpeğin anüs çevresinde oluşan tenya larvaları gibi durumlar ve köpeğin diz, ayak bileği ve dirsek bölgelerinde oluşan deri dökülmeleri başlıca belirtilerdendir.

Peki köpeklerde pire nasıl yok edilir?

Her sorunda olduğu gibi erken müdahale çok önemlidir. Ancak burada erken müdahale pirelerin tüm evi ele geçirmemesi ve insanlara da zarar vermemesi için büyük önem taşır. Pire istilası durumunda evdeki eşyaları, yaşam alanlarını ve varsa bahçe, teras bölümünü ilaçlama yoluyla dezenfekte etmeliyiz.

Bazı köpekler pire sorununa geç tepki verebileceği için, daha bu sorun oluşmadan önce pire tasması takmak önleyici bir yöntemdir. Pire damlası damlatmak pire yumurtalarının ölmesini sağlar. Yetişkinliğe ulaşmadan ölmeleri için etkilidir. Yetişkin pirelerle mücadele daha zordur.

Kuruluk yaratmayan bir pire şampuanı kullanarak köpeğinizi yıkamak da etkili olur. Ancak cildi kurutmamak ve tahriş etmemeye özen göstermek gerekir. Pireleri ortaya çıkarıp yakalamak için özel olarak geliştirilen pire tarakları ile her gün köpeğinizi taramak da güzel bir yöntemdir.

Bu küçük ama önemli sorunu atlatırken veterinerinizle iletişimde olup fikir almak önemlidir. Veterinerinizin durumu görüp, ciddiyetine göre, size en uygun çözüme yönlendirmesi, en uygun olanı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir