Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Karaciğer Hastalıkları

İnsanların kıymetli dostları, kediler ve köpeklerin hastalık, sağlık durumları çok önemlidir. Evin bir bireyi olan hayvanlarda oluşabilen pek çok rahatsızlık, bulaşıcı özellikler de göstermektedir. İşte bu bakımdan ekstra özen gösterilmeli ve dostlarımızın sağlık durumu yakından takip edilmelidir. Fakat altının çizilmelidir ki; köpeklerdeki bulaşıcı hastalıkların pek çoğu, insanlara bulaşmaz. Özellikle çok bilindik parazit ve kuduz gibi rahatsızlıkların dışında, insanlara bulaştığı bilinen, fazla hastalık bilinmemektedir. Bu durumda, bulaşıcılığın hayvandan hayvana etki ettiği söylenebilir. Ancak neredeyse tüm kedi, köpek rahatsızlıklarından korunmak, bunları önleyebilmek için, temel husus; doğduktan, yavruluk döneminden itibaren tüm aşılar ve kontrollerin düzenli olarak yapılmasıdır. Böyle bir durumda, pek çok rahatsızlığın önüne geçilebilmesi mümkün olmaktadır. Tüm aşıları ve kontrolleri düzenli aralıklarla uygulanan, kedi ve köpeklerin kuduz, parazit ve virüs tabanlı rahatsızlıklara yakalanma ihtimalleri çok düşüktür. Zamanında yapılan tek bir aşı, gün gelir hayat kurtarır.

Köpeklerde karaciğer hastalıkları görülme nedenleri

Köpeklerin, uzun süreli olarak yetersiz, dengesiz, sağlıksız beslenmeleri, uzun vadede karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bununla birlikte böbreklere; aşırı miktarda, mineral, aminoasit ve mikotoksin  gelmesi, bir süre sonra böbrek ve karaciğeri yormaya başlayabilir. Böbrek ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Adenovirüsler de, köpeklerde karaciğer hastalıklarına yol açan , köpeğin tüm vücudunu, tüm dokularını, hücrelerini etki altına alabilen tehlikeli bir virüs türüdür. Özellikle de karaciğerde, köpeğin dayanabileceğinden çok daha şiddetli yangılara sebep olur. Böyle bir durumda bu rahatsızlığın ne zaman ortaya çıktığı, ne kadar süredir devam ettiği, hayvanın yaşı ve yaşam koşulları da önem taşır. Rahatsızlık araştırılırken yapılan test ve tahlillerde idrarda protein ve beyaz kan hücreleri görülür. Bu durumda böbrekle birlikte karaciğer rahatsızlıklarından şüphe edilir. Yapılan kan tahlilleriylede, karaciger ve böbrekle ilgili parametreler kontrol edilir. Gerekiyorsa röntgen, ultrason, MR, Tomoğrafi gibi görüntüleme yöntemleride kullanılabilir. Çok ilerlememiş, başlangıç aşamasındaki bu tür rahatsızlıklarda sindirimi kolay ve protein içeriği düşük beslenme ile tedavi süreci başlar. Erken dönemde fark edilen ve düzenli beslenmeye geçilen vakalarda genellikle ekstra bir müdahaleye gerek kalmadan hastalık tedavi edilmiş olur. İlerlemiş vakalar da diyete ilave, tedavi yöntemleri de, kullanılmalıdır. Veterineriniz bu konuda sizi uygun gördüğü tedavi yöntemini sunacaktır.

Köpeklerde karaciğer hastalıklarının gösterdiği belirtiler

Köpeklerde görülen bir kısım karaciğer hastalıkları virüs temellidir. Çoğu zaman her hangi bir belirti vermeden, ani bir ölüme sebep olabilir. Kimi zaman da başka basit rahatsızlıklarla karıştırılalir. Belirtileri köpeğin sahibi tarafından önemsenmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Köpeklerdeki bulaşıcı karaciğer hastalığı, yavru iken köpeğe bulaşan ya da etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Köpeklerde karaciğer hastalıklarının en bilindik belirtileri; ateş, iştahın kesilmesi, gözden normalden fazla yaş gelmesi, halsizlik şeklinde sıralanabilir. Bunlara ek olarak gözlerin mat görünmesi, çok sık rastlanmamakla birlikte, dışkının kanlı olması da köpeklerde karaciğer hastalıklarının belirtilerindendir. Ancak kanlı dışkı, hastalığın ilerlediği vakalarda daha sık görülür. Köpeklerde karaciğer hastalığının ileri dönemlerinde ortaya çıkan bir başka reaksiyon ise; mavi göz sendromudur. Bu durumda gözün pigment bölgesinde yangılar, yanmalar olur ve renk maviye döner. Köpek aşılandıktan sonra gözleri maviye döndüyse karaciğer hastalığı yaşandığı ve bu rahatsızlığın çok ilerlediği yorumu yapılabilir. Altını çizmekte fayda vardır ki; sıralanan belirtilerin biri ya da bir kaçının yaşanmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu bakımdan köpeklerin düzenli olarak klinik kontrolleri yapılmalı ve olağandışı her durum mutlaka veterinere danışılmalıdır. Aksi halde karaciğerden kaynaklanan rahatsızlık köpeği ölüme sürükleyebilir.

Köpeklerde karaciğer hastalığı tedavi yöntemleri

Köpeklerde karaciğer hastalığının pek çok belirtisi olmakla birlikte, bu belirtilerin başka belirtilerle karıştırıldığından, tedavinin ihmal edilme durumu da söz konusudur. Ancak tüm klinik kontrolleri ve aşıları düzenli olarak yapılan köpeklerde bu tür rahatsızlıklar çok daha erken dönemlerde tespit edilir. Tedavisine de gecikmeden başlanmış olunur. Eğer hastalık erken dönemde tespit edilirse köpeğin beslenme düzeni, daha sağlıklı yönde değiştirilerek ve vitamin takviyesi uygulanarak kısa sürede tedavi mümkün olmaktadır. Köpeğin karaciğer rahatsızlığı iştahsızlığa sebep oluyor ve onun sağlıklı beslenmesine izin vermiyorsa, serum verilmesi de mümkündür. Bu sayede iyileşmek için alması gereken besinler damar yoluyla köpeğe verilir. Ancak köpeğin gözlerinin görme kapasitesini ya da rengini olumsuz etkileyen bir durum söz konusu ise gözlere antibiyotik içeren kremler uygulanabilir. Tüm bunlardan yola çıkılarak köpeklerde zamanında tespit edilen karaciğer rahatsızlıklarının tedavi edildiği, ancak belirti göstermediğinde ya da belirtiler fark edilmediğinde ölümle sonuçlanabildiğini söylemek mümkündür. Bu bakımdan köpeklerin doğumdan itibaren düzenli klinik kontrollerinin yapıldığı, aşılarının uygulandığı durumlarda risk daha kontrol edilebilir olur. Yapılan 1 doz aşı ve devamında yılda bir kez yapılan aşılar ile pek çok hastalıktan korunabilmekte ve savunma sistemi de hastalıklara karşı hazırlıklı olmaktadır. Karaciğer, böbrek ve diğer organlarda daha sağlıklı kalmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir