Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Köpeklerde Kanlı İshal

Yaşamı paylaştığımız evcil hayvanlarımız, evcil dostlarımız hayatımızın tam olarak merkezinde yer alır ve tıpkı aile üyeleri gibi onların fiziksel, ruhsal sağlıkları bizim için önemlidir. Bu bakımdan onların hareket ve tutumlarındaki her türlü değişiklik ve olağandışı durumu fark ederiz. Bizim için bu denli değerli olan evcil dostlarımız doğdukları andan, yavruluk dönemlerinden itibaren tıpkı bir çocuk gibi bizlerin kontrolü, gözetimi altındadırlar. Onların aşıları düzenli olarak yaptırılır ve rutin klinik kontrolleri de ihmal edilmez. Zira aynı evi, yaşam alanı paylaştığımız dostumuzun hasta olması, bizim ve diğer aile bireylerine de hastalık bulaştırmalarına ya da bizlerin üzülmesine sebep olur. İşte bu şekilde düşünen ve hareket eden bireylerin hayvanlarında genellikle her hangi bir ciddi sağlık sorunu yaşanmaz, yaşansa da erken dönemde fark edildiği için kısa sürede tedavi edilir. Ancak bunun tam tersi durumlarda çok ciddi hastalıklar ve hatta ölümle sonuçlanan rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Bu ciddi rahatsızlıklardan birisi de köpeklerde görülen kanlı ishal vakalarıdır.

Köpeklerde kanlı ishal belirtileri nelerdir?

Kanlı ishal zaten köpeğin dışkısının ishal şeklinde oluşundan ve içeriğinde kan görülmesiyle birlikte anlaşılabilen bir hastalıktır. Ancak dışkının kanlı ishal şeklinde olmasının öncesinde; kusma, ateş, halsizlik, depresyon ve iştahsızlık görülmesi, kusma esnasında çıkan sıvının sarımsı renkte olması da kanlı ishalin belirtileri arasındadır. Bunlara ek olarak köpeğin dışkısının normal dışı olarak kötü kokması, fazla miktarda kanlı olması da virütik bir hastalık olan kanlı ishalin varlığının ispatıdır. İlerleyen vakalarda ise vücudun aşırı su kaybetmesi, evcil dostumuzun gözlerinin solgunlaşması, gözlerinde akıntı ve klinik muayenede kalpte büyüme, akciğerde ödem de kanlı ishal hastalığının göstergeleridir. Eğer sahibi tarafından diğer belirtiler fark edilmez ve erken dönemde tedaviye başlanmazsa kalbin aşırı büyümesi ve kalp kaslarında hasar dolayısıyla köpek ölümleri yaşanabilmektedir. Genellikle 1 buçuk ay-5 aylık yavru köpekler arasında sıkça görülen bu kanlı ishalin en belirgin işaretleri aniden gelişen kusma ve ishaldir. Özellikle de 3 aylıktan daha küçük olan yavru köpeklerde kanlı ishalin ölümcül olduğu bilinmektedir.

Köpeklerde kanlı ishal neden kaynaklanır?

Köpeklerde ölümle sonuçlanabilen kanlı ishal DNA’lı bir parvo virüsten kaynaklanmaktadır. Bu virüs hızlı bölünen hücrelerde kısa sürede çoğalabilme kabiliyetine sahiptir ve bulaştığı yerde 5-6 ay süre ile canlı kalabilmektedir. Bu bakımdan köpeğin kullandığı, temas ettiği bir mama kabı, suluk, ambalaj kağıdı, giysi ya da her madde virüsü bu kadar uzun süre saklayabilir. İnsanlara bulaşmayan bu virüs, köpeğe geçtikten bir hafta sonra hayvanda belirtiler izlenmeye başlanır. Köpeklerde nefes alma ve dışkılama yoluyla bulaşan bu virüs, uzun süre canlı kalabildiğinden ve parazitsel özellikler gösterdiğinden hızlıca yayılıp, ilerleyebilmektedir.

Köpekler kanlı ishalden nasıl korunabilir?

Evcil dostlarımızla ilgili tüm hastalık, sağlık durumlarında olduğu gibi köpeklerdeki kanlı ishal vakalarında da mutlaka yavruluk döneminden itibaren düzenli aşı şarttır. Aşıları tamam olan ve düzenli olarak klinik kontrolleri yapılan köpekler zaten virüslere karşı korunmaktadırlar. Kanlı ishalden koruyucu karma aşı 3 doz halinde uygulanmakta ve bu virüsten korunmanın tek yolu olarak bilinmektedir. Köpeklerde kanlı ishalin önlenebilmesi için özellikle 1 yaşına girmemiş evcil dostlarımıza bu aşının uygulanmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte köpek sahiplerinin hijyene çok önem vermeleri, temizlikte çamaşır suyu gibi mikropları öldürme gücü yüksek ürünleri kullanmaları da önleyici rol oynayacaktır. Aslına bakılırsa yavru köpeklerin kanlı ishalde korunabilmesinin en temel yolu, anne adayı olan, hamile köpeğin hamilelik öncesinde kanlı ishale karşı aşılanmış olmasıdır. Eğer anne adayı olan köpeğe kanlı ishal aşısı uygulanmışsa, yeni doğan yavru köpek de yaşamının ilk 1 buçuk ayında kanlı ishale karşı korumalı olacaktır.

Köpeklerde kanlı ishal nasıl tedavi edilir?

Akut bir ilerleme gösteren virüsten kaynaklı kanlı ishalin tedavisinde, sahibinin rahatsızlığı erken dönemde fark etmesi çok önemlidir. Ülkemizde ve özellikle de büyük şehirlerde çok sık yaşanan kanlı ishal vakarlının, parvo virüsünün sıklıkla karşılaşılan bir virüs olmasıyla bağlantılıdır. Bu bakımdan özellikle bu virüse karşı aşılanmamış olan tüm yavru köpeklerin tehdit altında olduğunu söylemek mümkündür. Kanlı ishal şüphesiyle kliniğe gelen köpeğe uygulanan kan testleri ve dışkıda virüs taramasının ardından teşhis konur. Kanlı ishal tedavisinde sıvı elektrolit kaybını önleme amaçlı günde iki kez damar içi yolla iv yapılır. Bunun yanında antibakteriyel, antiemetik ilaçlar, vitaminler, kanama durudurucu ilaçlar kullanılır, şok vakalarında ise kortikostroid uygulanır. Ayrıca köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve destekleyecek serumlar da kullanılarak tedavi süreci kısaltılır ve tedavinin başarısı artırılır. Yaklaşık 2 hafta süren bu tedavi sürecinde düzenlilik önem arz eder ve köpeğin kendi rutin beslenme sürecine geçinceye kadar tedaviye ara verilmemesi gerekir. Pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi köpeklerde kanlı ishalde de erken teşhis ve tedaviye erken dönemde başlanması evcil dostlarımızın hayatını kurtarmaktadır. Aksi halde ilerlemiş vakalarda ölümle sonuçlanan durumlarla karşılaşılması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir