Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kısırlaştırma


Kısırlaştırma; dişilerde ovaryumların (Ovaro-Histerektomi), erkeklerde testislerin (Kastrasyon) operasyonla alınması işlemidir. Genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir.

Kedi ve köpekler, ortalama 6 ay civarında cinsel olgunluğa ulaşırlar. İlk kızgınlıklarından önce, veterinerin kontrol edip, uygun görmesi halinde, kısırlaştırma operasyonu yapılabilir.

Niye durup dururken hayvanımızı kısırlaştırıyoruz? Bu soruyu yıllar boyunca hayvan sahipleri, veterinerler ve ilgili diğer kişiler sormuşlar. Son tahlilde kısırlaşmanın gerekli olduğuna karar vermişler. Bunun gerekliliği konusunda aşağıdaki gibi bazı sebepleri tespit etmişler:

Kısırlaşmamış hayvanlar, huzursuz hareketleriyle, sürekli kaçma isteğiyle hareket ederler. Bir şekilde de bir yolunu bulup kaçmayı başarırlar.

Bazen açık bırakılan kapıdan kaçarak olur. Bazen camdan atlayarak olur. Bazen balkondan düşerek, bazen sinekliği parçalayarak, bazen çatıya kaçarak olur. Ama bir şekilde hormonlarının peşinden, transa geçmiş gibi, bütün hayatını tehlikeye atarak, kaçmaya çalışırlar.

Kaçma aşamasını sağ salim atlatabilirlerse, dışarıda cinsel güdülerinin peşinde her türlü kavgayı ve çatışmayı göze alırlar. Bu kavgalar genellikle çok ağır yaralanmalar, hatta ölümlerle bile sonuçlanabilir. Ölümcül kavgalar dışında; trafik kazaları, yemek ve su bulamama, zararlı gıdalar, barınma zorlukları, dış hayatın bütün zor koşulları sonucu, bu kaçışın mutlu sonla bitme ihtimali oldukça azdır.

Kısırlaşmamayan hayvanlarda, meme tümörlerinin oluşma ihtimali çok ciddi oranda yüksektir. Bunlar ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı içinde, vücut hem yaşlılıkla, hem de, kanserle mücadele etmek zorunda kalır. O ileri yaşta, mecburen kısırlaşma ve meme tümörü operasyonu aynı anda yapılması gerektiğinden, operasyon riski de artmış olur ve vücut postoperatif süreci daha zor atlatır.

Kaçan dişilerde istenmeyen gebelikler oluşur.

Kısırlaşmayan köpeklerde dışarıda gezdirirken kontrol çok zor olur. Erkekler daha saldırgan olabilir. Dişiler salgıladıkları kokuyla erkek köpekleri kendilerine çekerler. Kontrol edemezseniz istenmeyen bir çiftleşme olması an meselesidir.
Kısırlaşmayan dişi kedi ve köpeklerde uterus enfeksiyonu (pyometro) oluşma riski de vardır. Pyometra dişiler için ölümcül olarak sonuçlanabilecek ağır bir hastalıktır.
Erkek hayvanlarda da prostat oluşma riskini çok artırır.

Kısırlaşmamış hayvanlarda yalancı gebelik görülmesi de sık karşılaşılan bir sorundur.

Kısırlaşmamış ev hayvanları, bu güdülerini ev eşyaları veya evde bulanan kişiler üzerinde tatmin etmek isteyebilirler.
Kısırlaşmamış hayvanlar sosyal olarak gelişim bozuklulukları gösterirler. Gerginliklerinden dolayı hem insanlara, hem de hayvanlara huzursuz ve sinirli tavırlarıyla zor anlar yaşatırlar.

Erkek hayvanlar kendi territorial bölgelerini belirlemek için, bölgelerine ağır bir kokuyla işeyerek, işaretleme yaparlar. Bu koku evin içinde bazen koltuklara, bazen halılılara, bazen kıyafetlere de yapılır. Bu yıkamakla geçmesi çok zor olan ve çok rahatsız edici bir kokudur. Bu kokuyla birlikte yaşamak mümkün değildir.

Kısır olmayan erkeklerin idrarı da çok kötü kokar. Bazen bu idrarlarını da, yaşadıkları gerginlikten dolayı evin içinde istenmeyen yerlere yaparlar.

Yeni doğan yavruların sorumluluğu ve bakımı da karşılaşılan sorunlardan biridir.

Bu ve bunun gibi sorunların yaşanmaması için, cinsel olgunluğa ulaşmadan, kısırlaştırma operasyonlarının yapılması en faydalı olanıdır.

Konuyla ilgili merak ettiğiniz detayları Veteriner Kliniğimizi arayarak , uzman veteriner hekimlerimize danışabilirsiniz.

Kliniğimizde gelen hastamız operasyon öncesinde, hekimlerimiz tarafından kontrol ve muayene edilir. Operasyon öncesi kan tahlillerinin yapılması önemle tavsiye edilir. Ağrı yönetimi için gereken uygulaması yapılır. Kontrollerinden sonra operasyon için, operasyon odasına alınır.

Çizmeli Kedi Veteriner Kliniğimizde, kısırlaştırma operasyonları, yılların tecrübesiyle, uzaman kadromuz tarafından yapılmaktadır. Operasyonlarda en ileri teknoloji, gaz anestezi yöntemiyle, anestezist kontrolünde yapılır. Hasta başı monitarizasyon kontrolünde gerçekleştirilir.

Hastalarımız, operasyon sonrasında sıcacık yoğun bakım kabinlerine alınırlar. Burada hem vücut ısılarının kontrollü şekilde normalleşmesi sağlanır. Hem de oksijenizasyonla anestezinin etkisinden en kısa sürede ve sağlıklı şekilde kurtulmaları sağlanır.

Operasyon protokolünün en son uygulaması da, lazer tedavi uygulamasıdır. Operasyon ensizyon yarası için Lazer tedavi yöntemi kullanılır. Bu yaranın iyileşmesini hızlandırırken, operasyon kesinden kaynaklanan acıyı da azaltır. Böylece hastamız daha az acı duyar. Bu teknolojinin en son ulaştığı noktadaki uygulama, hastalarımızın ayrıcalığıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir