Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

KISIRLAŞMA HAKKINDA, DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

1-Kısırlaşmadan bir kere yavru yapması gereklidir. YANLIŞ

Böyle bir şey yoktur. Kısırlaşma cinsel olgunlağa ulaşmadan yapılmalıdır. Ancak bu şekilde amaçlanan faydalara tam olarak ulaşılabilir. Kesinlikle yavru yapmaya ihtiyaçları yoktur.

2-Erkekleri kısırlaştırmaya gerek yoktur. YANLIŞ

Yaşadıkları ve yaşattıkları psikolojik sorunların yanında, prostat riski gibi sağlık sorunlarının da oluşmaması için, kısırlaşma gereklidir.

3-Kısırlaşma kanser yapar. YANLIŞ

Tamamen cahilce bir iddiadır. Kısırlaşma meme kanseri riskinin, ortadan kalkmasını sağlar. Kısırlaşmayan hayvanlarda çok yüksek oranda meme kanserleri görülür.

4-Kısırlaşan erkeklerde idrar taşları oluşur. YANLIŞ

Tamamen yanlıştır. İdrar yollarında oluşan kristallerin kısırlaşmayla hiçbir alakası yoktur. Genetik yatkınlık, yanlış gıdalarla beslenme gibi şeyler bu propleme yol açar. Kısırlaşmayla hiç alakası yoktur. Kısırlaşmamış hayvanlarda da bu problemlere aynı oranda rastlanır.

5-Kısırlaşan hayvanın ömrü kısalır. YANLIŞ

Tam tersine kısırlaşan hayvanlar, daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar.

6-Kısırlaşma şişmanlamaya yol açar. YANLIŞ

Şişmanlamaya yol açan şey; yanlış beslenme, yaşlanmayla beraber metabolizmanın yavaşlaması, hareketsizlik, çevre koşulları, genetik yatkınlık ve bunun gibi sebeplerdir.

7-Kısırlaşan hayvanlar daha saldırgan ve sinirli olurlar. YANLIŞ

Tam tersine kısırlaşan hayvanlar daha sakin ve iyi huylu olurlar. Aksi yönde olanlar için çevresel faktörler, genetik faktörler ve diğer sağlık problemleri irdelenmelidir.

8-Ben kısırlaştırmayı operasyonla değil, ilaçla yapıyorum. Her dönemi geldiğinde ilacını yaptırıyorum veya veriyorum. YANLIŞ

Bunun için kullanılan ilaçlar hormon ilaçlarıdır. Mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Uzun süre bu hormonları alan hayvanlarda çok ciddi sağlık problemleri, başta meme tümorlerinde artış olmaktadır. En sağlıklı yöntem operasyonla tam kısırlaşma yapılmasıdır.

9-Ben hislerini kaybetmesin diye tek yumurtalığını aldırdım. YANLIŞ

Külliyen cahillik. Tamamen kansere davetiye çıkarmaktır. Operasyonda yumurtalıkların ve rahmin tamamı alınmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir