Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kedilerin Kliniğe getirilmesi

Kedilerin Kliniğe getirilmesinde karşılaşılan sorunlar için, birkaç öneri 🙂

Zorlansak da, yapmamız gerekir.

Her zaman bir yerden, bir yere giderken, mutlaka kedimizi taşıma çantasında götürmeliyiz. Kucakta taşımak güvenli olmayacağı gibi,  onun için özel tasarlanmamış bir çantada veya kutuda asla nakil yapmamalıyız. Beklenmeyen bir durumla karşılaştığımızda, onu kontrol altında tutamazsak çok üzücü sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu yüzden mutlaka her zaman, kedi taşımak için özel tasarlanmış, onun ölçülerine uygun, sağlam ve güvenli bir çantamız olmalı.

Taşıma çantası;

Üstten açılabilen çantalar daha pratik olabilir, bu şekilde kedimizi daha rahat çantaya yerleştirebiliriz.

Hem üstten, hem önden açılabilen çantalar, onu da daha rahat ve huzurlu hissettirebilir.

Muayene için çıkarken de daha rahat çıkabilir.

Bizim de rahat taşıyabileceğimiz, fiziksel özellikte olmalı ki, taşıma güçlüğünden dolayı ona da rahatsızlık vermeyelim.

Evde yapılabilecekler;

Taşıma çantası, günlük hayatının bir parçası olsun. Gezdiği, oynadığı, yattığı yerlerde sürekli bulunsun. Her zaman temiz bir şekilde, muntazam olarak muhafaza edilsin.

Çantanın içine, hoşlanacağı bir battaniye, ev içinde sevdiği birinin kıyafeti, rahat hissedeceği bir minder konabilir. Zaman zaman, küçük ödüller serpiştirilebilir.

Girip çıkarken olabildiğince nazik davranıp, ürkütmemekte fayda vardır.

Yolculuğun en başından en son anına kadar, hep sakin, yatıştırıcı, sevgi dolu tavrınızı muhafaza etmeye çsiyamialışın. Sizin her şeyinizden negatif veya pozitif yönde etkilenecektir.

Sürecin normal olması gereken, rutin bir şey olduğunu ilk önce siz hissedecek, sonra bu hissi ona aktaracaksınız. Siz ilk andan itibaren panik içinde, korkuyla,”eyvah çocuğuma neler oluyor” diye hissedip, o şekilde davranırsanız, o da aynı duyguyla panikleyip, korkup gereksiz yere saldırganlaşabilir. O yüzden pozitif tavrımızı sürekli muhafaza edip, etrafta sevgi kelebekleri uçuşturarak, kibarca işlemlerin yapılmasına yardımcı olacağız.

Yolculuğumuz yürüyerek olacaksa;

Mutlaka güvenli ve konforlu olduğundan emin olduğumuz çantasının içinde olarak, yolculuk edelim.

Etrafta köpek, ya da onu korkutabilecek benzeri şeyler varsa, dikkatlice uzak tutalım.

Rüzgar,  güneş, soğuk veya sıcak hava koşullarına göre tedbirimizi alalım.

Yolculuğumuz araçla olacaksa;

Araç  içinde çantasından çıkarmayalım.

Çantasının sarsılmaması için, mümkün olduğunca sabitleyelim. Etrafına veya altına daha az sarsılması için battaniye desteği koyabiliriz. Yan tarafları örtersek de araba tutmalarına karşı, önlem almış oluruz.

Mide bulantısı veya kusmaya karşı yolculuğa aç çıkmasında fayda vardır.

Hastalık veya rutin aşı ziyaretleri dışında da, onu alıp gezmelere götürebilirsiniz. Her canlı uzun süre kapalı kaldıktan sonra, dışarısı ona korkutucu gelir. Çantasıyla birlikte bir parka gidip etrafı seyretmesine izin verebilirsiniz. (Çantadan çıkarmadan). Arabayla gezdirebilirsiniz. Hatta zaman zaman kliniğe gidip aşı olmadan gelebilir. Bu sayede dışarı çıkmalara daha alışık olup, daha kolay yapabilir.

Evdeyken;

Siz de ona dokunarak onu sevin. Kulaklarını, ayaklarını, kuyruğunu, karnını… Böylece oralara dokunulmasına alışık olur.

Tırnaklarını kesmeyi deneyebilirsiniz. Tüylerini fırçalamak, dişlerini temizlemek gibi işler de evde yapıldığında, gene onun sosyalleşmesine katkıda bulunur.

Her başarılı yolculuk sonrası, onu mutlaka ödüllendirmelisiniz.  🙂