Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kedilerin Evde Oluşturduğu Kokular İla Mücadele

Sevimli dostlarımız bazı durumlarda içgüdüsel olarak evin belli bölgelerine idrarlarını yaparak işaretleme yapmakta, ya da kum kabına alışmadığı için, evin gizli yerlerine idrarlarını yapmalarından dolayı koku oluşabilmektedir. Kaliteli mamalar ile beslenmiş ve aşıları rutin olarak yapılmış kediler hastalık ve alışılmamış idrar dışında evlerde koku oluşturmadığının da bilinmesi gerekmektedir.

Kedilerde kalitesiz mama kullanımı, hem sağlık yönünden kötü etki ettiği gibi hem de hayvanlarda ağır kokulu terleme ve dışkıya neden olabileceğinden dolayı, kesinlikle veterinerin önerdiği mamaların kullanılması gerekmektedir.

Kokunun İzini Sürmek

Tuvaletini kum kabına yapmaya alışmış kediler, genelde kaba yaptıkları için ve kabında sizler tarafında düzenli değiştirilmesi sayesinde, koku oluşmaması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda kum kabının dışında koku geliyor ise muhtemelen kediniz evin kuytu kıyı köşelerinde bir yere idrar bırakmış olabilir. Özellikle kısırlaştırılmamış kedilerde çiftleşme dönemlerinin yaklaşmasında içgüdüsel olarak evin belli bölgelerinde iz bırakmak için idrar atımı yapabilmektedir.

Kediniz kum kabı dışında sürekli başka bölgelere idrarını yapıyorsa, bunun nedenini tespit etmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda kalitesiz kum seçimi ya da kum kabının uygun olmaması durumunda kediler kaba tuvaletlerini yapmak istemeyeceklerdir.

Kedilerin idrarını bulabilmek için en kolay yöntem basit UV ışınları yayan televizyon kumandası gibi cihazlar kullanılmaktadır. Karanlık ortamda kullanılan cihazlar çok kısa sürede size idrarın olduğu bölgeyi göstermektedir. Kedilerin idrar yaparken seçeceği bölgeler bazı durumlarda aklınızın ucuna bile gelmeyeceğini unutmamanız gerektiği için detaylı inceleme yapmanız gerekmektedir.

Kedileriniz Kum Kabını Sevmiyorsa

Genelde psikolojik olarak kendini güvende hissetmeyen kediler ya da kum kaplarının çok görünür bir alanda olması kedileri psikolojik olarak rahatsız etmesinden dolayı kullanmak istememektedir. Bir diğer nedenleri arasında yavruluk dönemlerinde yanlış eğitim ile kum kaplarından korkutulmuş ya da başka bir hayvan bakılıyorsa kum kabına hayvan tarafından yanaştırılmama gibi durumlarda hayvanların çevreye idrar yaptığı görülebilmektedir.

“Kedileri kum kaplarının haftada en az bir kere değiştirilmesi ve yattıkları yerdeki bezlerin sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Kediler temizlik konusunda titiz hayvan oldukları için temizlenmemiş kum kaplarından uzak durmaktadır”

Kedilerin Kokularının Giderilmesi

Özellikle halı gibi emici eşyaların üzerine idrar yapılması durumunda ilk önce kağıt havlu gibi emici özelliği olan eşyalarla temizleyip daha sonra su dökerek çekmek gerekmektedir. İdrar komple temizlenmediğinde zamanla kokusu daha fazla artmaktadır. Karbonat atılması kokunun gitmesi için faydalı olmaktadır. Mümkünse en iyi temizleme halı yıkama makinesi gibi emici özelliği güçlü cihazlarla temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kokunun uzun süre oluştuğu durumlarda koku bazen mekana sinebilmektedir. Özellikle perde ve mobilyaların çok olduğu evlerde koku eşyaların üzerine sinebilmektedir. Genelde ev sahipleri bu kokuya alıştığı için fark etmeyebilir fakat dışarıdan gelecek bir misafir bu kokuyu çok rahat hissedebilmektedir. Mekanları sürekli havalandırmak ve özellikle herhangi bir bölgede idrar kalmamasına dikkat edilerek temizlenmesi gerekmektedir.

Kedilerde koku oluşumu bazı durumlarda sadece idrar kaynaklı olmayabilmektedir. Gizli deri hastalığı olan kediler ya da aşırı salya üreten kedilerde koku oluşturabilmektedir. Bu tür durumlarda kesinlikle uzman veteriner desteği alınması ve ilaçlı tedavi uygulanması gerekebilmektedir.

Kedilerin Kum Kabına Alışma Süresi

Ev ortamında bakılan kedilerin kum kabına alışması genelde çok kısa sürmektedir. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi bazı durumlar olmasında kedilerin alışması zor olacağı için iyi bir eğitim dönemi geçirmesi gerekmektedir. Bir kediden fazla kedi beslenen yerlerde tek kum kabı kullanmak yerine iki tane kullanılması daha faydalı olmaktadır.