Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi.

Kedilerde tuvalet eğitimi genellikle kısa sürede başarıyla sonuçlanır. Köpeklerde tuvalet eğitimi konusundan daha az zorlayıcıdır.

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderirken oldukça titiz davranırlar ve gizliliğe de önem verirler. Bu yüzden kediniz tuvaletini kolay ulaşabileceği ama gözlerden uzak bir yerde yapmak ister. Tuvaletini yapacağı kap yeme içme kaplarının yanında veya çok yakınında olmamalıdır.

Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi; sizin onu tuvalet ihtiyacının geldiği anda kumuna götürmenizle başlar. Uyandığı zamanlarda, yemek yedikten kısa süre sonra ve yatmadan önce, kedinizi kum tepsisine götürerek, ona yardımcı olabilirsiniz. Bu alışkanlığı edinen ve kafasında evin haritasını çizmeye başlamış olan kedi, eğer herhangi bir sorun yoksa, kısa sürede kumuna alışır. İlk kumuna alıştırmak istediğiniz zamanlarda kum tepsisine patilerini de sürtebilirsiniz.

Yavru kedilere tuvalet eğitimi verilirken, kumu ve kum tepsisini temiz tutmak önemlidir. Topaklanmayan ve kedinizi rahatsız etmeyen kumlar tercih etmeniz gerekir. Kediniz tuvaletini kumun dışına, başka bölgelere yapabilir. Bu kazalarda, kedinize kızıp tuvalet yaptığı yere götürerek, ceza vermeniz doğru değildir. Yanlış yere yaptığı dışkısının bir kısmını kumuna koyabilirsiniz. Bu ona kumun amacını hatırlatacaktır.

Amonyak kokusu kedi idrarına benzediği için kedinizin kafasını karıştırabilir. Bu yüzden amonyaksız bir madde ile de yanlış yaptığı yeri iyice temizlemeniz gerekir. Bazı durumlarda kediniz kumu sevmeyebilir. Kokulu kumun kokusunu veya tepsinin yerini beğenmeyebilir. Bunları göz önüne alarak değişiklikler yapmalı gün içerisinde de kedinizi bıkmadan kumuna götürmelisiniz. Kumunu kullandığı doğru zamanlarda ödül verip severek cesaretlendirmelisiniz.

Kediye tuvalet eğitimi hangi aylarda verilmeli?

Kediye tuvalet eğitimi hangi aylarda verilmeli derseniz, kedilere has başka bir güzel durum söz konusu: Yavru kediler, kaka ve çişlerini kendileri yapmaya başladıkları andan itibaren, tuvalet eğitimi de verilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir