Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kedi ve Köpeklerde Tırnak Kesimi

Kedilerin ve köpeklerin tırnaklarının kesilmesini sevmediği bir gerçek. Bunu aşabilmenin en kolay yolu henüz küçük yaştayken, onlara bu alışkanlığı kazandırmak.

Kedi ve köpeklerin tırnakları yavruyken yumuşak olurlar ve büyüdükçe sertleşirler. Tırnakları iki bölümden oluşur. Birincisi iç kısımdaki canlı doku, ikincisi canlı dokuyu kaplayan ölü doku.

Tırnak kesimini rutin veteriner kontrollerinde doktorunuza yaptırabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunu kendiniz yaparken  doğru bir şekilde yapabilmeniz için bir kaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Tırnaklarını neresinden ve ne kadar kesmeniz gerektiğini bilmeniz lazım. Eğer kedi-köpeğinizin tırnak yapısını, ne kadar kısa kesmeniz gerektiğini bilmezseniz, çok derinden kesip, kanamasına yol açabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken içerideki canlı dokuya çok yaklaşmadan, cansız olan sert dokuyu kesmeniz.

 

Tırnaklarının sivriliğini kaybetmesi için kestiğiniz açı önemlidir.

Kedi-Köpeğiniz için kendi tırnak makasınızı kullanmak yerine, onların tırnak yapısına daha uygun olan makaslardan temin edip, kullanmanız. Ayrıca bu makasın keskinliğini koruyor olmasına da dikkat etmelisiniz.

Kesme işlemini mutlaka aydınlık bir yerde yapmayı tercih edin. Gün ışığı varken pencerenin önünde ya da iyi aydınlatan bir lambanın altında. Bu sayede istenmeyen bir kazaya karşı önleminizi almış olursunuz.

Her hayvanın kendi karakterinden ötürü değişkenlik göstermesi kaçınılamaz. Fakat yine de kedi-köpeğinizin tırnaklarını keserken işinizi kolaylaştıracak bazı pozisyonlar mevcut.

Kediniz için; onu kucağınıza alarak, bir elinizle patisini tutup tırnaklarını çıkarmak, diğer elinizle tırnak makasını tutmak en kolayı olacaktır. Kollarınızın arasında olması onu sabit tutmanız ve sakinleştirmenizi sağlayacaktır.

Köpeğiniz içinse; tırnak makasını göstermemeli ve önce onu sakinleştirmelisiniz. Sonraki adımda ön patilerden birisi alıp, tabanını tavana çevirerek kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu arada huysuzlaştığı yerlerde ödül mamalarından faydalanmayı unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir