Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Kedi Köpekte İshal

İshal nedir?

Köpek ve kedi ishalinin birçok muhtemel nedeni vardır. İshal evcil hayvan sahipleri ve veteriner hekimler için oldukça sinir bozucu olabilir. İshal temelde normal dışkıdan daha yumuşaktır ve derecesi değişkendir. Yumuşak formdan düz sıvıya kadar değişebilir. Kan, mukus veya her ikisi de olabilir veya olmayabilir.

Köpeğim veya kedimde neden ishal var?

Evcil hayvanınızın ishal olmasının pek çok nedeni vardır. Çoğu zaman, normal diyetinin bir parçası olmayan bir şeyi (çöp gibi) yiyince veya maması aniden değiştiğinde oluşur. Evcil hayvanların gıdalarını değiştirirken bir gıdadan diğerine, bir hafta boyunca yavaş bir geçiş yapmak gerekir. Evcil hayvanınızın sindirim sisteminin ayarlanmasına izin vermek için, yeni gıdadan az ve eski gıdadan çok olacak şekilde oranlayıp karıştırarak, yavaş yavaş geçiş yapılmalıdır. Bazen de ishal vasıtasıyla, vücut parazitleri, bakteri, kötü gıda bileşenleri, toksinler, kanserler ve yabancı cisimleri dışarı atmaya çalışıyor olabilir.

Köpeklerde ve Kedilerde muhtemel ishal nedenleri

Sindirim sisteminde bakteri üremesi

Virüsler

Parazitler

Gastroenteritis

Oyuncaklar, kemikler ve kumaş gibi yabancı cisimlerin yutulması

Yiyecek alerjisi

Antibiyotikler ve diğer ilaçlar

Toksinler

Pankreatitis

Diğer organlarda görülen hastalıklar (karaciğer,tiroid,böbrek hastalığı gibi)

Kanser

Evde Yapılması Gerekenler

Evcil hayvanınızı beslemenize yardımcı olması için evde atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Evcil hayvanınızın durumunu gözlemleyin ve değerlendirin. Uyuşukluk, iştahsızlık veya kusma gibi diğer belirtilerin olmadığından ve kendini iyi hissettiğinden emin olun. Birkaç saatten daha kısa bir sürede düzelirse, muhtemelen acil bir durumla karşı karşıya değilsinizdir.

İshal sıklığını ve türünü (neye benzediğini) takip edin, böylece bir sonraki düzenli ziyaretinizde veterinerinize danışabilirsiniz. Bununla birlikte, ishal sıklığında herhangi bir artış ya da belirtilerin kötüleştiğini fark ederseniz, veterinerinizin muayene etmesi için randevu alın.

Sindirimi kolay diyet vermek, bir öğün atlamak (yalnızca köpekler için) veya veteriner tarafından önerilen probiyotik preparat kullanmak da yardımcı olabilir. Fakat kısa bir süre için. Herhangi bir ilaç tedavisine başlamadan önce daima veteriner hekimin tavsiyesini alın ve belirtiler devam veterinerinizin muayene etmesi için randevu alın.

Sıvı kaybından kaçının. İshal aşırı miktarda sıvı ve elektrolit kaybına neden olduğundan su içtiğinden ve susuz kalmadığından emin olmalısınız.

Evcil hayvanınızın ishali uzamışsa, rahatsız edici ise ya başka önemli belirtiler (kusma gibi) ani başladıysa bunu acil bir durum olarak görmelisiniz. Evcil hayvanınızın dışkısı parlak kırmızı kanlıysa, çok siyah dışkı fark ederseniz, acil olarak düşünün. Acilen veteriner hekiminize başvurun.

Veteriner Hekiminizin Yapacakları

Veteriner Hekiminiz neyin sebep olduğunu bulmak için birkaç temel adımı izleyecektir.

Veteriner hekiminiz bazı soruları olacaktır. İshalin geçmişini yani sorunu ilk ne zaman fark ettiniz? İshal nasıl değişti? Evcil hayvanınız ishal hale nasıl geçti? Gibi…

Veteriner hekiminiz fiziksel muayene yapacaktır. Çöp yiyen basit bir vakayı araştırırken bile, evcil hayvanın tamamının kontrol edilmesi önemli bir adım olarak görülüyor.

Laboratuar test ve tahlilleri Veteriner hekiminizin muayenesine göre uygun gördüğü bir veya bir kaçını yapılacaktır.

Röntgen (radyografi): Bu yaygın görüntüleme işlemi bağırsak ve diğer karın organların incelemesinde yardımcı olacaktır. İshal olan çoğu hayvan, mide veya bağırsaktaki gaz veya anormal cisimlerin varlığı, kitlelerin varlığı, karın boşluğundaki sıvı ve organların anormal boyut veya görünüşü (örneğin büyümüş bir karaciğer gibi) için değerlendirilecektir. .

Endoskopi / kolonoskopi ve biyopsi (bir doku örneği almak için): Bu test en çok kronik ishal vakalarında uygulanır. Anestezi gereklidir.

Tedavi

İshal için kesin tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Hafif vakalarda, veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın vücudunun sindiriminde kolaylaşacak olan uygun bir mama önerebilir. Veteriner hekiminiz bakteri üremesi bulursa, evde beslenen hayvanınızın sindirim sistemindeki normal bakteri dengelemesini sağlamak için probiyotikler önerebilir. Parazitleri tedavi etmek için ilaçlar gerekli olabilir. Yabancı cisimlerin yenmesi nedeniyle oluşan ishal cerrahi gerektirebilir.

Daha uzun süren kronik ishal vakaları genellikle özel diyetler ve ilaçlarla tedavi edilir. Bazı durumlarda, altta yatan sorun tamamen tedavi edilemez. Hayvanın hayatı boyunca gıdasının yönetilmesi gerekebilir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınız için en iyi tedaviyi size önerecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir