Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Hayvanların Hediyeleşme Aracı Olmasının Kontrol Edilmesi

Son yıllarda ülkemizde özellikle sosyal medya gibi araçların kullanımının artmasından dolayı, sırf moda olsun diye hayvanların hediye olarak seçilmesi çok yaşanan durumlar arasında olmaktadır. Hayvanların hediye edilmesi güzel bir duygu ve heyecanlandırıcı olabilir, fakat yapılan araştırmalarda sokaklarda ve barınaklarda köpek artışının olmasındaki nedenlerin arasında bu hediyeleşme unsuru olduğu tespit edilmektedir.

İnsanlar birbirilerine her zaman gerçek duygularını göstermediğinden dolayı karşınızdaki kişinin çok ileri derece hayvan sever biri olarak tanıdığınız için ona uygun bir hayvan hediye aldınız. Fakat bu kişinin hayvan sever olması, sizin aldığınız -hediye canlıya- uygun şekilde bakacağı anlamına gelmeyebilir.

Hediye Hayvan Almadan Sorunuz

Birisine bir canlıyı hediye olarak almadan önce, mutlaka onun fikrini almanız gerekmektedir. En basit bakımı olan kediler bile bazı durumlarda sahiplerini yorabilir. Özellikle hayvanların uzman veteriner hekim tarafından kontrollerini sağlayacak ve onlara yeterli miktarda süre ayırabilecek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hediye alacağınız kişinin de bir hayvana bakarken, canlı bir şeye baktığını anlaması gerekir. Bir gün hastalanabileceğini unutmaması gerekir. Her canlı mutlaka hayatının bir döneminde hastalanır. Bir gün mutlaka yaşlanır. Hayvanların herhangi bir kaza durumunda acil veteriner ihtiyacı olabileceği gibi ,bazı durumlarda özellikle apartman sahiplerini rahatsız edecek şekilde hareketlerde de bulunabileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Hediye olarak hayvan almadan önce düşünmeniz gereken konuları maddeleyecek olursak;

  • Hayvana yeterli vakit ayırabilecek mi? Özellikle sürekli iş seyahatine çıkan kişilere hayvan hediye alırken çok düşünmek gerekmektedir.
  • Hastalığında ya da normal bakım zamanlarında veteriner hekim desteğini karşılayacak ekonomik durumu var mı? (Mama ve bakım ürünlerinin de düşünülmesi gerekmektedir.)
  • Ailesi ya da apartman ortamındaki komşularının göstereceği tepkilere karşı durabilecek midir.
  • Kendisi dışında bir canlıya bakabilecek sorumluluğa sahip birisi olup olmadığı.

Kişilerin kendi duygularını hoşnut etmek için alacakları hayvanlar, zamanla sorun olduğunda hem hayvan sahibinin hem de hayvanın huzuru kaçabildiğinden en kolay çözüm yolu olarak, sokağa terk etme ya da barınağa bırakma durumu olmaktadır. Böylesi bir üzücü duruma düşmemek için mutlaka öncesinde çok iyi düşünmek gerekir.

Köpeklerin Hediye Edilmesi Sistemine Düzen Getirilmeli

Kesin bir kanı olarak; hayvanlar hediye edilmesin demek yanlış olacaktır. Çünkü çok iyi niyetlerde birbirilerine hayvan hediye ederek, hayatlarını düzene sokabilen insanlar da bulunmaktadır. Birçok hayvan sever derneği bu konu hakkında çalışmalar yapsa da, en sonunda yasal sorumluluklar olmadığı için, herhangi bir başarı sağlanamamaktadır.

Avrupa’da birçok ülkede hatta ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlanan mikro çip uygulamasının artık zorunlu bir uygulama olarak yapılmasının sağlanması gerekmektedir.

Mikro Çip Uygulaması: Uzman veteriner kliniği tarafından deri altına aşı yöntemi ile uygulanacak mikro çip sayesinde hayvanın bütün kimlik bilgiler, sahibi ve aşı bilgilerinin takibi yapılmaktadır.

Mikro çip sayesinde sokağa bırakılacak bir hayvanın bulunması durumunda, bütün kimlik bilgileri ve sahiplenme bilgilerine de ulaşılabilir. Herhangi bir terk etme durumunda köpeğin sahibinin bulunup geri teslim edilebilir. Ya da sorumsuzca bırakılmışsa, cezai işlem uygulanarak, bu tür eylemlerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde mikro çip uygulaması sadece Avrupa’da belli ülkelere çıkış yapacak köpekler için tercih edilmektedir. Birçok ülkede yabancı köpek girişinin yapılacağı zaman, hayvanlarda mikro çip bulunması hem sağlık hem de güvenlik için zorunlu tutmaktadır.

Mikro Çip uygulaması aslında sadece köpeklerinin terk edenleri tespit etmek amaçlı kullanım gibi düşünülmemesi gerekmektedir. Köpeklerin kaybolması durumunda belediye ya da barınak yetkilileri tarafından bulunabilir. Mikro çipleri okutularak sahiplerinin bilgisine ulaşılır. Kaybolan köpek bu sayede sahibine de ulaştırabilinir. Hayvanların aşı ve bakım kontrollerini de veteriner hekim tarafından mikro çip aşısı ile takip edilebilmektedir.

Yazımızın sonunda tek kelime ile hayvanlar hediye edilmemeli demek yerine hayvanlar kontrollü ve bilinçli bir şekilde hediye edilmelidir diyoruz. Bu işlemin her aşamasında Veteriner Hekim‘ler sizleri doğru yönde bilgilendireceklerdir.