Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Genel Kedi Bakımı

Yakın zamanda ailenize bir kedi arkadaşı eklediniz mi? Harika, tebrik ederiz! J Yeni kediniz, size ve evinize büyük mutluluk getirecek, bundan eminiz. Kısa süre sonra siz de ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Yeni kedi sahibi olanlar için; evde kedi bakımıyla ilgili bir kaç ipucu verelim. Sizde yaşadıkça tecrübeniz artacak, veteriner hekiminizin de desteğiyle kısa sürede “kedili” hayata alışacaksınız.

Temel Bakım

Beslenme

İlk önce beslenme. Kaliteli, kendi orijinal paketinde, markalı kedi maması satın almayı öneriyoruz. İlk yapacağınız şey, en kısa sürede bir Veteriner Hekim ziyareti. Veteriner hekiminiz yeni kedinize gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, on en uygun diyeti belirler. Yaş, aktivite düzeyi ve sağlık gibi faktörler bir kedinin ne yemesi gerektiğini değiştirir. Kediler, kalp ve göz sağlığı için önemli bir amino asit olan taurine ihtiyaç duyarlar.. Seçtiğiniz yiyecek kedinizin ihtiyaçları için dengeli olmalıdır. Düzgün dengelenmiş besinler arasında taurin bulunur. Her zaman taze, temiz su sağlamanız ve günlük olarak kedinizin su kaplarını yıkayıp tekrar doldurmanız gerekecektir. Bütün bu konularada en güvenilir rehberiniz Veterineriniz olacaktır.

Bebek gıdaları soğan veya sarımsak tozu içeriyorsa, evcil hayvanınız zehirlenebilir.

İştahsızlık, ishal, kusma veya uyuşukluk, kaka veya çiş yapmakta zorlanma belirtileri fark ederseniz, evcil hayvanınızı veterinerinize götürün.

Bakım

Kedilerin genellikle banyo ihtiyacı olmaz. Çoğu kedi, kendi kendini temizlediği için, nispeten temiz kalır. Bazı özel durumlarda, bazı hastalıklardan sonra banyo ihtiyacı olabilir. Bazı ırklarda (örn: Sfenks ırkı kediler) yıkanmaya gereksinim duyabilirler. Ancak düzenli olarak kedinizi fırçalamanız veya taramanız gerekir. Sık fırçalama, kedinizin tüylerini temiz tutmaya yardımcı olur, dökülme miktarını azaltır. Daha az tüy yuttuğu için de, tüy kusma olasılığını azalır.

Taşıma

Kedinizi alabilmek için bir elinizi ön bacakların arkasına, diğeri kemerin altına koyun. Hafifçe kaldırın. Asla boynundan veya ön bacaklardan kedinizi tutmaya çalışmayın. Evin dışına çıkacaksa da mutlaka kediler için tasarlanmış, sağlam ve güvenilir bir kedi taşıma çantası ile taşıyın.

Konut

Evde beslenen hayvanınızın evinde uyku ve dinlenme için kendi temiz, kuru bir yeri olmalıdır. Kedinizin yatağını yumuşak, sıcak bir battaniye veya havluyla hazırlayın. Yatakları sık sık yıkadığınızdan emin olun. Dışarı çıkan kediler arabalar veya diğer kediler, serbest dolaşan köpeklerle kavgalar nedeniyle travma riski altındadır. Dışarı çıkan kedilerin, pire veya kenelerle, ayrıca bulaşıcı hastalıklarla enfekte olma ihtimalleride düşündüğünüzden daha fazladır.

Kedi kumu

Kedimizin tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için; kedi tuvaleti ve onun içinde kedi kumuna ihtiyaç vardır. Bütün evcil kediler için bu gereklidir. Çok katlı bir evde, kat başına bir kedi tuvaleti önerilir. Kedi tuvaletinin yerini pek değiştirmeyin. Kediler, alışkanlıklarından pek vazgeçmek istemezler. En az ayda bir kedi tuvaletinin kumunu değiştirin. Her şeyi boşaltın, yumuşak bir deterjanla yıkayın. Güzelce durulayın ve kurulayın. Tuvalet kutusunu temizlerken amonyak, deodorantlar veya kokular, özellikle limon kullanmayın. Kediler bu tür kokulardan hoşlanmayabilir.

Kedi tırnak kesimi

Kedinizin tırnaklarının her üç ila dört haftada bir kesilmesi, onları nispeten kör edip, hem insanların hem de mobilyaların zarar verme olasılığını azaltır. Kedinize en az üç ayak yüksekliğinde, sağlam bir tırmalama tahtası alarak da işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Sağlık

Kedi, muayene ve yıllık aşılar için mutlaka veterinerin hazırladığı randevu takvimine göre, klinik ziyaretlerini yapmalı, yıllık kontrol ve check-up larını ihmal etmemelidir. Herhangi bir hastalık, yaralanma durumlarında, hemen en yakın kliniğe gidilmeli, gerekli tedavileri yaptırılmalıdır.

İlaçlar ve Zehirler

Bir veteriner tarafından reçete edilmemiş olan ilaçları kesinlikle kedinize vermeyin. Hayvanınızın zehirli bir madde tükettiğinden şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir