Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

Evcil dostunuzun afet çantası hazır mı?

Evcil dostunuzun afet çantası hazır mı?

Deprem hepimizin korkulu rüyası. Bilhassa etrafımızda deprem haberleri gelmeye başladığı zaman, hemen deprem hazırlıklarına başlarız. Depremden kaçamasak da, en azından tedbirlerimizi alarak, hasarı en aza indirebiliriz.

Afet çantası, deprem ve başka afetlerden hemen sonra ihtiyacımız olabilecek eşyaların, bir arada bulunduğu, evin kolayca ulaşabilen bir yerinde tutulan bir çantadır. İçinde ilkyardım çantası, piller, fener, el radyosu, ilaçlar yedek kıyafetler sabun ve tuvalet kağıdı gibi hijyenik malzemeler, su, biraz gıda, sesimizi duyurabileceğimiz bir düdük, hatta çocuklu aileler için oyuncak olabilir.

Afet hazırlıklarını yaparken, ailemizin vazgeçilmez birer üyesi petlerimizin de bu felaketi, bizimle beraber yaşayacağını unutmamalıyız. Kendimiz nasıl hazırlıklar yapıyorsak, onlar için de tedbirlerimizi almalıyız.

Şimdi bu hazırlıklar için, biraz bilgi vermek istiyoruz.

Afet İçin Acil Çantası;
Bu çantanın içerdikleri evcil dostunuz için yaklaşık olarak 72 saat yeterli olmalıdır:

 • Mama:
 1.  Kuru mama daha pratik olabilir.
 2.  Ama ilave konserve mama olması da faydalıdır. En azından bir kısım sıvı ihtiyacını da karşılamış olur. Mümkünse tek öğünlük kutular olması faydalıdır. Zira açınca soğukta muhafaza edilemiyeceği için, bozulabilir. Konservelerin kapakları kolay açılır olmasında fayda vardır. Yoksa, bir de konserve açacağı ihtiyaç olabilir. Konserveleri yediği mama kabının temizliği de gerekli olacaktır.
 • Şişe su:

Malum, su çok hayati bir ihtiyaçtır. Onun da ihtiyacı olan su miktarını hesaplayıp ona göre, su almamız gereklidir. Mümkünse küçük şişeler olarak olması, daha kolay manüple edilebilir.

 • Kase ve su kovası:

Yemek veya su servisfelaket1i için bir kase kullanılabilir. Genel ihtiyaç için de kullanılabilir. Kova da genel amaçlı kullanılabilir.

 • Hijyen malzemeleri (kuru şampuan, temizlik mendilleri, kediler için küçük bir paket kum).
 • Fırça, tasma ve ip, kediyse bir taşıma çantası:

Temizlik ihtiyacı için, fırça. Kontrol edebilmek için, tasma. Kediyi kontrol edebilmek için mutlaka bir taşıma çantası şart.

 • Battaniye, havlu.
 • Hayvan acil sağlık yardım kiti:

Oksijenli su, betadin ve antibiyotikli merhem, sargı bezi, flaster, pamuk, belki sakinleştirici bir ilaç.

 • Mikro çip, sağlık karnesi ve fotoğraf:

Olası bir terslikte, onu kaybederseniz, bulanların onun kimlik bilgilerine ulaşabilmesi için, mikroçip takılı olmasında fayda var. Böylece birbirinize ulaşmanız daha kolay olur. Ona ait sağlık karnesini, felaket3beraber çektirdiğiniz bir fotoğrafı da yanınıza almanızda fayda var.

Eğer evcil dostunuzun özel tedavi gerektiren bir durumu varsa kullandığı özel ilaçları, belki bir oyuncağını da deprem çantasına eklemeyi unutmayın.

 • Ev hayvanını evimizin içinde belli bir yerde bulunduruyor olmamız halinde (kuş kafesi vb.), bu yerin üzerine bir şey devrilmeyeceğinden emin olmalıyız.
 • Evin yedek anahtarının emanet edilebileceği, güvenilen, aynı zamanda ev hayvanıyla birlikteyken rahat olan bir komşu ile görüşerek, eve dönülmesinin mümkün olmadığı koşullarda, ev hayvanı ile ilgilenmesi sağlanmalıdır. Bu kişinin ev hayvanının ihtiyaç duyabileceği malzemelerin yerini bilmesi büyük önem taşır.
 • Akvaryumlar, ağır ve salınımla devrilebilecek malzemelerdir. Bu nedenle deprem riski olan bölgelerde sabitlenmesine ve etrafında elektrik malzemesi bulunmamasına özen gösterin. Akvaryum ısıtıcısı, hava motoru gibi elektrikle çalışan parçaları varsa, bunlar için pil ya da jeneratör gibi hazırlıklar yapmak çok faydalı olur.

Depremin Ardından Acil Olarak Yapılması Gerekenler:

Evcil dostlarımıfelaket4z da tıpkı bizler gibi olağanüstü durumlarda travma, korku ve endişe krizi geçirirler. Bu gibi anlarda dostunuz biraz agresif davranabilir. Böyle anlarda onu uyararak ona yaklaşmalı ve sinirlerini yatıştırıp rahat ettirmeye çalışmalısınız. Hatta dışarıda beslenen hayvanların depremden sonraki birkaç gün ortadan kaybolduğu durumlara rastlanabiliyor.

 • Unutmayın, bir felaket anında, bizler nasıl bir travma yaşıyorsak, onlar da en az bizim kadar, ciddi bir travma yaşarlar. Onları anlamaya çalışın.
 • Mümkünse hemen bir Veterinere ulaşın ve onların sağlık kontrolünü yaptırın.
 • Herhangi bir kırık, çıkık ya da incinme ihtimaline karşı evcil dostunuzun tüm vücudunu kontrol edin.
 • Depremin ardından gelebilecek artçı şoklar olabileceğinden evcil dostunuzu yakınınızda ve kontrol altında tutun.
 • Depremden sonra eve ya da bahçenize girecekseniz dostunuzu yaralayabilecek kırık bir çit, cam ya da benzeri arızaların olup olmadığını kontrol edin.
 • Haberleri dinleyin ve olayla ilgili son gelişmeleri öğrenerek önlemlerinizi alın. Çiftlik hayvanları da dahil olmak üzere evcil hayvanlarınızı kendi alanlarında tutun dışarıya salmayın.
 • Yaralı ya da panik içindeki hayvanlarımız, etrafındakilere zarar verebilirler. O yüzden ilk önce onları sakinleştirmeye çalışmalıyız.

Acil durumlarda evcil dostlarımızın başına gelebilecek ve en çok korktukları durumların başında felaket anında ve sonrasında terk edilmek ve yalnız bırakılmak gelmektedir. Bu gibi felaket anlarında evde bulunmama ihtimalinize karşı; daha önceden, güvendiğiniz bir yakınınıza evin anahtarını verip, acil durum malzemelerinin yerini gösterip evcil dostunuza yardım etmesini rica edebilirsiniz.

 

felaket2

UNUTMAYIN!

Türleri ve onlara yakınlığımız ne olursa olsun, evlerimizde beslediğimiz hayvanların canlarından ve sağlıklarından bizler sorumluyuz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir