Veteriner Kliniğimiz 7/24 365 Gün Açıktır.


  İletişim : (0212) 225 7675 - (0535) 610 20 90 Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız  Youtube

EMAR – MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

EMAR – MR Nedir?

Emar, yani MR; yaratılan manyetik bir alan içerisindeki, vücuda radyo dalgaları verilerek, uyarılan protonlardan yayılan enerjinin ölçülerek, bir bilgisayar programı marifetiyle, görüntüye dönüştürülmesidir. EMAR, güçlü bir manyetik alan içinde, radyo dalgaları kullanılarak, hastalıklı bölgelerin teşhisinde kullanılan gelişmiş bir görüntüleme aracıdır.

Mr – Emar, görüntüleme teknolojisinin ulaştığı en son noktalardan biridir. İngilizce “Manyetik Rozenans Imaging” kelimelerinin karşılığıdır.

EMAR – MR Nasıl çalışır?

Manyetik Rezonans Görüntüleme
Manyetik alan içindeki, uyarılan protonlardan çıkan enerjinin, görüntüye dönüştürülmesi.
İçine girilen o büyük silindir, dev bir mıknatıstır.  Tellerden sarılmış bir bobin. Tellere elektirik verilince mıknatısa dönüşüyor.
Niye bu kadar pahalı o zaman?  🙃 Çünkü manyetizmanın gücünü artırmak için, süper iletken teller kullanılıyor. Bizim bakır teller değil. 😊 Bu işlem esnasında bu teller, çok fazla ısınıyor. Buna karşı da soğutmak için, helyum kullanılıyor. Bu şekilde çok kuvvetli bir manyetik alan oluşturuluyorlar.
Bitmedi. 2 delikanlı daha var bu alette. Biri RF (Radyo Frekans) bobini. Diğeri de toplayıcı bobin (Receiver Coil)
Yüksek manyetizmanın etkisiyle hazırola geçen protonlara, RF bobini radyo dalgası gönderiyor. Bununla protonlar manyetik alan vektöründen sapıyor. Bu sapmalar, bir enerji açığa çıkıyor. Çıkan bu enerjiyi Receiver Coil topluyor. Bir bilgisayar proğramı marifetiyle, görüntüye çeviriyor.
Biz de bilgisayar ekranlarından, bu görüntülere bakıp, patoloji tespit etmeye çalışıyoruz.

Biraz daha derinleştirirsek, Dev bir silindir şeklindeki haznenin içine hasta alınır. Bu silindir dev bir bobindir. Amacı çok yüksek bir manyetik alan oluşturmaktır. Bu manyetizmanın yükseltilmesi için, normal kablolar yeterli gelmez. Bu yüzden süper iletken kablolar kullanılır. Bu kabloların bile verilen enerjiyle aşırı ısınması söz konusudur. Buna karşı da soğutucu olarak helyum kullanılır.

Canlıları vücudunun %75’i sudur. Yani H2O. Bu büyük manyetik alanın içine girince, hidrojen atomlarının, protonlarının vektörleri, manyetik alana paralel hale gelirler. Sonraki adımda dışarıdan verilen radyo frekansı dalgasıyla, bu protonların vektörlerine müdahale edilir. Protonların vektörlerindeki bu değişimden ortaya çıkan enerji, bir toplayıcı ile toplanır. Her dokudan elde edilen enerji farklıdır.  Buna göre , bunlar görüntüye çevrilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir